• Jak dobrać odpowiedni kask dla dziecka?

Kask dla dziecka to poważny temat do rozważenia przed zakupem.  Od małego powtarzano nam, że sport to zdrowie. A teraz jako rodzice wiemy jak ważne jest, aby nasze dzieci w dzisiejszych czasach – w dobie internetu i tv, zachęcić do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wiosna i ciepła pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu i sprzyja do aktywności fizycznych tj. jazda na rowerze, rolkach czy hulajnodze. A najmłodsze dzieci już od 9 miesiąca życia mogą towarzyszyć nam w wycieczkach rowerowych w swoim foteliku. Jednak jak każda dyscyplina sportowa niesie ze sobą ryzyko kontuzji i nieprzewidzianych urazów. Także warto zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Dlatego, jeśli planujesz nauczyć swoje dziecko jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze pamiętaj, że oprócz odpowiedniego sprzętu, konieczny jest także zakup kasku. Jak go wybrać? Podpowiemy Wam:)

Wybierając kask dla dziecka, trzeba zwrócić uwagą na kilka rzeczy. Kask musi mieć odpowiedni rozmiar, wagę, otwory wentylacyjne oraz spełniać wymagania normy EN 1078 lub 1080. Najważniejszym aspektem w tym temacie jest dobór odpowiedniego rozmiaru kasku. Jest to bardzo ważne z kilku powodów, po pierwsze – za duży lub za mały kask, nie będzie spełniał swojej funkcji, a tym samym narazi dziecko na niebezpieczeństwo. Kask im lżejszy, tym mniej obciążone będą kręgi szyjne oraz głowa dziecka. Kask spełniający normy EN 1078 lub 1080 powinien być wykonany z odpowiednio wytrzymałego materiału– zewnętrzna „skorupa” musi być odpowiednio twarda i nie może ulegać żadnym naciskom, a wnętrze powinno być wykonane z miękkiej gąbki lub pianki.

Warto przed zakupem wiedzieć, na co powinno się zwrócić uwagę. Jedynie kask odpowiednio dobrany do rozmiaru głowy, wykonany z dobrej jakości materiałów i spełniający określone normy, da nam gwarancję, że w razie wypadku głowa dziecka będzie odpowiednio chroniona. Wybierając kask najlepiej postawić na znanych i zaufanych producentów, takich jak Bobike czy Scoot&Ride. Znajdziesz je w naszym sklepie.

Jaki powinien mieć rozmiar kask dla dziecka?

Największym dylematem przy wyborze odpowiedniego rozmiaru kasku dla dziecka jest to, że dzieci bardzo szybko rosną. A jak wiemy kask zbyt luźny lub za mały nie spełni swojej najważniejszej funkcji czyli ochrony dziecka. Kupują za duży kask, nie spełni on należycie swojej funkcji – w momencie uderzenia zsunie się, odsłaniając delikatne miejsca, a to może doprowadzić do urazu głowy. Dzieci szybko rosną, przez co taki kask posłuży małemu rowerzyście najdłużej przez dwa lata, a potem dziecko z niego wyrasta. Najlepiej, aby kask przylegał idealnie do głowy dziecka, jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego tak ważne jest, aby posiadał on możliwość regulacji, która pomoże Ci odpowiednio dopasować kask do głowy Malucha. Także kask obowiązkowo powinien posiadać pokrętło z tyłu, które umożliwia regulowanie wewnętrznego obwodu oraz regulowane paski, za pomocą których jest on przypinany pod brodą. Jak dobrać odpowiedni kask dla dziecka?Jak dobrać odpowiedni kask dla dziecka?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku? Mierzy obwodu głowy dziecka i na tej podstawie wybrać szacunkowy rozmiar. Przy czym pamiętamy, aby dziecko nie miało przypiętych żadnych spinek ani gumek, które będą przeszkadzać w prawidłowym pomiarze. Należy pamiętać, że przód powinien zatrzymywać się w połowie czoła, mniej więcej 2-3 cm powyżej linii oczu. A paski służące do zapięcia kasku powinny łączyć się pod brodą i biegnąć wzdłuż linii ucha. Przy czym zapięcie powinno dawać pewną swobodę ruchu. Dobrze zapięte paski pozwalają przy szerokim otworzeniu ust na to, aby kask lekko wysunął się do przodu, dzięki temu dziecko w czasie jazdy nie zrobi sobie żadnej krzywdy w przypadku upadku i będzie się czuć komfortowo. Paski należy tak wyregulować, żeby kask nie ruszał się w momencie próby przesunięcia go w górę lub w dół, albo w prawo lub w lewo.

Przy wyborze kasku warto sprawdzić jaką ma wagę, ponieważ przede wszystkim powinien być on lekki. Optymalna waga kasku dla małych dzieci to ok. 200 gram, a dla starszych dzieci do 300 gram. Lekki kask będzie bardziej komfortowy dla głowy dziecka, ponieważ nie będzie jej zbytnio obciążał oraz kręgów szyjnych. Co jest bardzo ważne, przy maluchach 9-12 miesięcznych, a dodatkowo takie dzieciaczki nie lubią nosić cokolwiek na głowie:)

O czym jeszcze musisz pamiętać przy wyborze kasku?

Materiał, z którego został wykonany kask to, kolejna kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze kasku dla dziecka. Im jest on twardszy, tym lepiej, ponieważ wtedy bardziej chroni głowę dziecka w razie wypadku. Dobrej jakości kask nie poddaje się żadnemu naciskowi, nawet jeśli weźmiemy go w obie ręce i mocno przyciśniemy. Równie ważny, jest materiał użyty we wnętrzu kasku.  Kask, którego środek jest wykonany z gąbki lub pianki, która chroni głowę dziecka przed nieprzyjemnymi otarciami oraz zapewnia maksymalną wygodę w czasie jazdy.

Kask dla dzieci bobikeInny ważnym elementem kasku jest posiadanie przez niego otworów wentylacyjnych, które odgrywają bardzo ważną rolę. W czasie jazdy na rowerze lub na hulajnodze dziecko się męczy, a co za tym idzie – również poci, dlatego kask powinien posiadać odpowiednią ilości otworów wentylacyjnych. W przypadku braku takich otworów dziecko może próbować się schłodzić luzując kask lub przekrzywiając go do tyłu. A wtedy cały nasza proces dopasowania kasku do głowy pójdzie na marne, a głowa będzie nieodpowiednio chroniona.

Otwory wentylacyjne powinny biegnąć wzdłuż kasku, a przepływ powietrza nie powinien być hamowany przez żadne zewnętrzne elementy, które mogą zakłócać przelot powietrza. Często producenci kasków umieszczają siateczki w otworach wentylacyjnych, która chroni przed przedostaniem się owadów do środka. Dodatkowo kask dla dziecka ma zamontowane elementy odblaskowe, które zapewniają, że dziecko staje się widoczne nawet po zmroku. Innym rozwiązaniem, jest zwiększona ochrona tyłu głowy, dzięki czemu w razie upadku na plecy, kręgi szyjne mają dodatkowe zabezpieczenie.

I pamiętajmy, aby przed kupnem sprawdzić czy wybrany przez nas kask rowerowy spełnia warunki normy EN 1078, a kaski dla starszych dzieci poniżej 7 roku życia, muszą być certyfikowane normą 1080.

Jak przekonać dziecko donoszenia kasku?

BOBIKE KASK DLA DZIECKANiestety, często zdarza się, że dzieci odmawiają włożenia kasku na głowę, ponieważ Maluchy przeważnie nie lubią nosić czapek a co dopiero ma robić taki kask na jego głowę:) A znowu starszaki mogą uważać, że to zbędny przedmiot i pewnie czują się bez kasku. Przekonanie dziecka do noszenia kasku jest jednym z najczęstszych problemów.

Jak wiemy dzieci uczą się przez obserwacją i naśladowanie nas dorosłych. Dlatego warto, też być przykładem dla swojego dziecka i samemu nosić kask podczas jazdy rowerowej. A kolejnym etapem powinno być wybranie się na wspólne zakupy i pozwolenie dziecku na wybranie koloru czy wzoru kasku. Wtedy na pewno będzie chętniej użytkować swój kask, ponieważ samo go wybrało. Do nas będzie tylko należało dobranie odpowiedniego rozmiaru. Jeśli jednak dziecko nie chce nosić kasku, to warto z nim przeprowadzić poważna dorosłą rozmowę, w której Maluch będzie czuło się, że traktuje go poważnie. Rozmowa o zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze, to również dobry moment na przekazanie mu, że najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportu, a wygłupy i wyczyny to tylko niepotrzebne ryzyko.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie: Jaki dobrać odpowiedni kask dla dziecka, należny się pamiętać:

 • aby kask posiadał regulację rozmiaru z tyłu głowy i regulowane paski za zapięciem pod brodą,
 • przed wyborem rozmiaru mierzymy głowę dziecka,
 • dobrze dobrany kask ma przylegać do głowy dziecka,
 • przód powinien zatrzymywać się w połowie czoła, mniej więcej 2-3 cm powyżej linii oczu
 • paski służące do zapięcia kasku powinny łączyć się pod brodą i biegnąć wzdłuż linii ucha
 • zapięcie powinno dawać pewną swobodę ruchu
 • paski należy tak wyregulować, żeby kask nie ruszał się w momencie próby przesunięcia go w górę lub w dół, albo w prawo lub w lewo
 • kask powinien być lekki – optymalna waga kasku dla małych dzieci to 200 gram, a dla starszych dzieci do 300 gram
 • spełnia warunki normy EN 1078, a dla starszych dzieci poniżej 7 roku życia, muszą być certyfikowane normą 1080
 • materiał, z którego wykonany jest kask im twardszy, tym lepiej, ponieważ wtedy bardziej chroni głowę dziecka w razie wypadku,
 • aby posiadał otwory wentylacyjne z siateczką chroniącą przed owadami
 • aby miał dodatkowe elementy odblaskowe.

Jaki kask dla dziecka?W naszym sklepie znajdziecie kaski spełniające wszystkie wymogi bezpieczeństwa dla dziecka. Marka Bobike oferuje nam 4 modele do wyboru: GO, One Plus, Kids Plus i exclusive Plus. Kaski występują w rozmiarze od XXS d0 rozmiaru S. Spełniają warunki certyfikatu EN 1078 i posiadają regulację obwodu i pasków zapięcia kasku oraz elementy odblaskowe i otwory wentylacyjne. Wykonanie z twardego materiału, a ich przyjemna kolorystyka lub wzory zachęcą dziecko do noszenia kasku.

Posiadamy w naszym asortymencie również kaski ekskluzywnej i lubianej przez rodziców i dzieci marki Scoot&Ride oraz kultową już hulajnogę jeździk Highwaykick1. Kaski dostępne we wszystkich kolorach w rozmiarze XXS/S.

Zapraszamy:)