KASK rowerowy dla dzieci Bobike ONE Plus S chocolatte brown

Kask rowerowy dla dzieci to konieczność. Przydaje się na każdym etapie nauki. Także wtedy, gdy nasza pociecha doskonale radzi sobie z dwukołowym pojazdem. Dlaczego dziecięcy kask rowerowy jest tak ważny? To przede wszystkim ochrona naszych maluchów. Nawet podczas przejażdżki na bezpiecznych ścieżkach może dojść do wypadku. Nagła wywrotka, zagapienie się, czy też zderzenie z przedmiotami może dziecku uratować zdrowie. Kask na rower dla dziecka chroni jego głowę. Wydatek kilkudziesięciu złotych może zaoszczędzić więc mnóstwa kłopotów. Przed zakupem warto zapoznać się z informacjami, jaki kask na rower dla dziecka wybrać. Ważne jest bowiem, by naprawdę chronił naszą pociechę. Prócz tego powinien podobać się maluchom. Chętniej będą go zakładały, traktując nie jako konieczność, a ozdobę.

Dziecięcy kask rowerowy — jaki wybrać?

Jaki dziecięcy kask rowerowy wybrać? Wbrew pozorom to trudne pytanie. Na rynku dostępna jest bowiem naprawdę szeroka oferta. Spośród setek modeli trzeba jednak wybrać taki, który będzie najlepszy dla naszej pociechy. Najważniejsze przy tym jest, by kierować się względami bezpieczeństwa. Ładny wygląd to nie wszystko. Kask rowerowy dla dziecka powinien spełniać kilka ważnych norm. Będziemy wtedy pewni, że dokonaliśmy najlepszego wyboru. W trosce o nasze maluchy. Jaki dziecięcy kask rowerowy jest najlepszy? Przy wyborze warto kierować się poniższymi wskazówkami. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie kasku rowerowego dla dziecka?

 • atest zgodny z europejskimi normami bezpieczeństwa;
 • rozmiar i kształt rowerowego kasku dla dzieci;
 • technologie wykorzystywane przy produkcji;
 • wentylacja kasku ochronnego;
 • wzór i kolor kasku rowerowego dla dzieci.

To podstawowe wymagania, jakie powinien spełniać dziecięcy kask na rower, czy hulajnogę. Każde z nich ma swój wkład w bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Stąd istotne jest, by takich akcesoriów nie kupować w przypadkowych miejscach. Zwłaszcza że oferta na rynku jest naprawdę duża. Przed zakupem warto więc przejrzeć asortyment, jaki oferują sklepy internetowe i stacjonarne. Będzie to tylko i wyłącznie korzyścią dla naszych maluchów.

Kask z atestem na rower dla dzieci

Atestowany kask rowerowy dla dzieci na pewno jest bezpieczny. Dotyczy to zarówno małych, jak i większych rozmiarów. Nie ma też znaczenia jego docelowe przeznaczenie. Taki kask dla dziecka będzie doskonały zarówno na rowerek biegowy, jak i hulajnogę. Świetnie sprawdzi się też w przypadku, gdy maluch jest tylko pasażerem. Wtedy też warto zadbać o jego bezpieczeństwo. Rowerowy kask dziecięcy powinien spełniać europejskie normy. Określają one jego wytrzymałość oraz sposób budowy. W Europie kask rowerowy dla dzieci powinien spełniać normy EN 1078. Dla dzieci do lat 7 obowiązuje norma EN 1080. Określają one wytrzymałość, sposób budowy oraz wagę przedmiotu. Ponadto poruszają zagadnienie pola widzenia, właściwości amortyzujących oraz mocowania. Każda z tych norm jest równie ważna. Nie tylko doraźnie chroni nasze maluchy. Zabezpiecza je także przed nadmiernym obciążeniem kręgosłupa w odcinku szyjnym. To, co wyróżnia taki kask dla dziecka to symbol CE. Informuje on o zgodności z europejskimi normami.

Kształt i rozmiar rowerowego kasku dla dzieci

Kształt i rozmiar kasku na rower dla dziecka ma znaczenie. Ta kwestia nie pozostawia żadnych wątpliwości. Wśród wzorów królują trzy najpopularniejsze:

 • kask dla dziecka będącego pasażerem na rowerze;
 • klasyczny kask chroniący głowę;
 • kask na rower dla dziecka z ochroną twarzy i szczęki.

W pierwszym etapie życia maluch jest najczęściej pasażerem na rowerze. Jego kask powinien być dopasowany do tej roli. Ma on z tyłu płaską powierzchnię. Dzięki temu może wygodnie siedzieć w foteliku. Nie ma konieczności pochylania przy tym głowy, co znacznie uatrakcyjnia przejażdżkę. Klasyczny kask chroniący głowę dziecka doskonale sprawdzi się na rowerku biegowym, czy hulajnodze. Będzie też odpowiedni na deskorolkę, czy rolki. Całkowicie wystarczy też podczas nauki jazdy na rowerze. Gdy dziecko posiądzie tę umiejętność, warto zainwestować w kask chroniący twarzoczaszkę i szczękę. Można się bowiem domyślać, że nasze pociechy szybko przejdą do bicia rekordów. Zarówno prędkości, jak i własnych umiejętności. Nietrudno wtedy o wywrotkę. Równie ważny jest przy tym rozmiar kasku rowerowego dla dziecka. Powinien być on bowiem odpowiednio dopasowany. Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku na rower dla dziecka? To proste! Nie potrzeba do tego wyjątkowych umiejętności. Przyda się centymetr krawiecki. Do pomiaru posłużyć może także sznurek i linijka. Miarą należy zmierzyć obwód głowy naszej pociechy. Nie powinna ona uciskać, nie może też być zbyt luźna. Wskazany wymiar jest jednocześnie rozmiarem kasku rowerowego dla dziecka, jakiego potrzebuje. Poniżej przedstawiamy orientacyjną tabelę rozmiarów. Istotne jest jednak, by pomiar wykonać samodzielnie. Oszczędzi nam to późniejszego stresu i konieczności wymiany.

Wiek dziecka Orientacyjny rozmiar kasku rowerowego
do 1 miesiąca 37-39 cm
1 do 3 miesięcy 39-41 cm
3 do 6 miesięcy 42-45 cm
6 do 9 miesięcy 44-47 cm
9 do 12 miesięcy 45-48 cm
1 do 2 lat 47-50 cm
2 do 3 lat 49-51 cm
3 do 5 lat 50-53 cm
5 do 7 lat 53-55 cm
7 do 11 lat 55-58 cm

Należy przy tym pamiętać, że wskazane rozmiary kasków rowerowych dla dzieci są orientacyjne. Wynika to ze zróżnicowanej budowy ciała dziecka. Nie mniej jednak warto podeprzeć się tymi danymi podczas zakupu w ciemno. Powinno się przymierzyć kask na rower dla dziecka przed zakupem. Bywa jednak, że jest on formą prezentu-niespodzianki. Na szczęście sklepy, zwłaszcza internetowe, bez problemu dokonują wymiany kasków na inny rozmiar. Warunkiem jest brak śladów użytkowania zwracanej sztuki. Kask na rower, czy hulajnogę dla dziecka powinien ponadto:

 • przylegać, lecz nie opinać ciasno głowy;
 • być stabilny, nie zsuwać się samoistnie z głowy;
 • posiadać regulację obwodu;
 • mieć regulowane paski boczne.

Istotne przy tym jest, by co jakiś czas sprawdzać przydatność kasku dla dziecka. Pociechy rosną, stąd warto co kilka miesięcy skontrolować rozmiar. Ważne jest także, by nie zakładać dziecku niedopasowanego kasku rowerowego. Podczas nieprzyjemnego zdarzenia może on spowodować więcej szkód niż całkowity brak ochrony!

Nowoczesne technologie w kaskach rowerowych dla dzieci

Technologie wykorzystane podczas produkcji też są ważne. Często to one przesądzają o tym, jaki dziecięcy kask rowerowy wybrać. Okazuje się bowiem, że małe rozmiary niczym nie ustępują modelom dla dorosłych. Niekiedy przykłada się do nich większą uwagę. Wszystko po to, by nasi mali cykliści byli bezpieczni podczas przejażdżki. Podczas zakupu kasku dla dziecka na rower, czy hulajnogę zwróćcie uwagę na technologie produkcji. Są to m.in.:

 • IAS — regulacja kasku w obwodzie, pozwala dopasować do głowy dziecka;
 • Monomatic — blokada wypięcia jedną ręką zapięcia kasku;
 • FAS — regulacja długości bocznych pasków;
 • MIPS — dodatkowy system chroniący głowę dziecka.

Ważna jest także budowa rowerowego kasku dziecięcego. W dobrych modelach nie różni się ona znacznie od wersji dla dorosłych. Tu dominuje  technologia In-mold. To specjalne połączenie lekkiej pianki EPS wyściełającej kask rowerowy z jego skorupą. Dodatkowo chroni ona przed niepożądanymi skutkami uderzenia o twardą powierzchnię. Obudowa kasku wykonana jest najczęściej z trzech zespolonych ze sobą warstw poliwęglanów. Wypełnieniem jest wspomniana pianka. Na niej montowana jest miękka wyściółka. Niekiedy spotyka się dodatkowe akcesoria w komplecie. To wyściółka antybakteryjna, odczepiany daszek i ochrona szczęki. Niektóre kaski dla dzieci posiadają mocowanie lub lampki LED.

Wentylowany kask rowerowy dla dzieci

Istotne jest, by kask na rower dla dziecka był wentylowany. W znacznym stopniu podnosi to komfort jego użytkowania. To ważne. Zwłaszcza w porze letniej, kiedy temperatury na zewnątrz dochodzą do niemal 40 stopni. Należy też pamiętać, że podczas jazdy na rowerze, czy hulajnodze, dziecko zużywa mnóstwo energii. Nic dziwnego, że się poci. Stąd tak istotna jest odpowiednia wentylacja kasku dla dziecka. Chroni ona przed przegrzaniem. Pozwala oddychać skórze głowy. Taki dziecięcy kask rowerowy świetnie sprawdzi się także zimą. Wystarczy założyć pod niego cienką czapkę, która dodatkowo ochroni przed chłodem.

Wzór i kolor dziecięcego kasku rowerowego

Z punktu widzenia dziecka najważniejsze w dziecięcym kasku są jego wzór i wygląd. To bowiem przekonuje je do użytkowania zabezpieczenia głowy. Nie wszystkie pociechy chcą z niego korzystać. Tym ważniejsze jest, by maluchy brały udział w wyborze odpowiedniego dla nich modelu. A tu naprawdę jest w czym wybierać. Sklepy prześcigają się w dopasowaniu oferty do gustu młodych cyklistów. Stąd kaski rowerowe dla dzieci dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Wśród nich z łatwością znajdziemy modele dla  chłopców dziewczynek w różnym wieku. Dominują tu żywe kolory i fantazyjne wzory. Wiele z nich ma także odblaskowe elementy, które z daleka ostrzegają innych użytkowników dróg. Udział dziecka w zakupie jest ważny. Nie idźcie jednak na kompromis. Mało bezpieczne kaski są równie ładne, jak modele z wysokiej półki. Najważniejsze jest tu jednak bezpieczeństwo dziecka. Najlepszym sposobem, by maluchy zechciały używać kasku, jest własny przykład. Jeśli sami będziemy korzystać z takiej ochrony, dziecko automatycznie uzna, że jest ona niezbędna.

Polecamy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *