Po co naszym dzieciom zabawki?

Rola zabawy i zabawek w rozwoju psychofizycznym dziecka jest ogromna. Rodzice powinni cieszyć się, gdy ich dziecko poświęca zabawie wiele czasu. Zabawa jest integralną częścią życia dziecka, od pierwszych miesięcy życia do 6. roku życia dzieci poświęcają na nią większą część dnia. Dzięki zabawie nawiązują relację z innymi, zdobywają doświadczenia, nowe umiejętności i poznają świat. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zabawa wpływa na rozwój dziecka?
No właśnie czy się zastanawialiśmy się: po co w ogóle naszym dzieciom zabawki? Tak zaczynają się mądre teksty o zabawie i zabawkach, o ich wpływie na nasze dzieciaki. I faktyczni mają dużo racji i prawdy w sobie, ale zauważamy to dopiero jak zostajemy sami rodzicami. Wcześniej wpadając w odwiedziny do dzieciatych przyjaciół, nieraz zastanawialiśmy się co za głupota jedno dziecko tyle zabawek, ile to pieniędzy kosztuje i każda inna, a jaki bałagan przez nie się robi. A teraz hmm… samemu trzeba uważać, aby nie fiknąć w nocy o jakąś zabawek w drodze do kibelka, no i nie przekroczyć domowego budżetu przez kolejną zabawkę dla naszego urwisa.
Tak przeglądając kolejne artykuły o zabawkach i ich wpływie na rozwój dziecka możemy wyczytać kilka istotnych prawd.
Jeżeli dziecko ma zbyt dużo zabawek, zwłaszcza niedostosowanych do jego wieku i zainteresowań, to albo się nimi w ogóle nie bawi, albo psuje je i nie szanuje ich, nie potrafi się też nimi cieszyć. I tak u nas też było… a fajna zabawka weźmy ją, ale cóż źle dobrana do wieku, brak zainteresowania, rzucana z kąta w kąt, w końcu całkiem zniszczona trafia do kosza, a razem z nią nasze pieniądze. Dlatego przy wyborze zabawek warto pokierować się grupową wiekową do jakiej są dostosowane (a ten temat będzie chyba wymagał głębszego rozwinięcia w kolejnym naszym artykule).
Natomiast brak zabawek to niepowetowane straty emocjonalne w jego psychice, gdyż odbiera to dziecku radość życia, krzywdzi je i upośledza jego rozwój psychiczny i fizyczny. Dzieciństwo to czas przeznaczony na zabawę (zarówno u ludzi, jak i u zwierząt). Jeżeli pozbawia się dziecko zabawek i zabawy, odbiera mu się dzieciństwo. A więc, żeby nasze dziecko było dzieckiem musimy mu pozwolić i zapewnić czas do zabawy i zabawki, które wzbudzą jego ciekawość i aktywność. I chyba nie ma co się oszukiwać, bo wiadomo gdy dzieci zajęte dobra zabawą to i rodzic ma czas dla siebie.
Jedną z kolejnych prawd i chyba o zabawkach najważniejszą, jest dostarczenie dziecku przyjemności, zaspokojenie potrzeby ruchowych oraz edukacyjnych, a także przy okazji możemy wspólnie spędzić czas z naszym dzieckiem. Najważniejszą zaletą wspólnych zabaw jest to, że dziecko ma poczucie bezpieczeństwa. Gry i zabawy pozwalają mu rozwijać relacje z ludźmi i budować więzi. Bawiąc się z dzieckiem nie tylko dbamy o jego potrzeby, ale również korzystamy z tego my sami – jeśli tylko zaufamy swojej intuicji i angażując się w zabawy z dzieckiem oderwiemy się na chwilę od codziennych spraw.
Chyba najlepszym posumowaniem naszych przemyśleń na temat po co dzieciom zabawki określi nam cytat i tu my dorośli najlepiej powinniśmy go zrozumieć (cytując za A. Brzezińską) :
„dziecko nie bawi się, dlatego, że jest dzieckiem, ale bawi się,
dlatego, by stać się dorosłym”.
Mamy nadzieję, że tym skromnym artykułem zachęcimy Państwa do zakupu zabawek dla Waszych Pociech tych małych i trochę większych – oczywiście zapraszamy do naszego sklepu ŻUCZEK 🙂