Zabawki sensoryczne
Zabawki sensoryczne w sklepie internetowym Żuczek.pl
Zabawki sensoryczne dla dzieci cieszą się dużym zainteresowaniem. Tajemnicą sukcesu jest ich funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest także szeroka ich oferta na rynku. Zabawki sensoryczne towarzyszą dzieciom już od wczesnych lat życia. Przeznaczone są dla niemowląt, jak i starszych maluchów. Dlaczego zabawki sensoryczne są ważne w rozwoju dziecka? Poniżej odkrywamy sekret ich popularności.
Czym są zabawki sensoryczne?
Zabawki sensoryczne stymulują fizyczny i umysłowy rozwój dziecka. Ich przemyślana konstrukcja wspomaga różne zmysły. Głównie jest to wzrok, dotyk i słuch. Niekiedy także węch i smak. Mają specyficzną budowę. Do ich produkcji używa się często specjalnych materiałów. Kolory zabawek sensorycznych także są przemyślane. Często nadaje się im kontrastowe barwy, które oddziałują na dzieci. Wiele takich przedmiotów dla maluchów jest błyszczących. Inne świecą i wydają dźwięki. Sensoryczne zabawki dla niemowląt mają niekiedy także smak. Nadawanie im zapachu stymuluje węch najmłodszych. Wszystko to ma jeden cel. W jak największym stopniu wspomóc rozwój dziecka. Stąd też zabawki sensoryczne często stosowane są u dzieci niedowidzących. Idealnie sprawdzają się jako pomoc dla dzieci opóźnionych w rozwoju. Poleca się je także dla maluchów autystycznych. Zabawki sensoryczne to wielka frajda dla dzieci w każdym wieku. Umożliwiają badanie i poznawanie przez nie otaczającego świata. Uczą przez zabawę.
Zabawki sensoryczne stymulujące zmysły
Zabawki stymulujące rozwój dziecka działają na różne zmysły. Dzielą się też w zależności na kategorie wiekowe. Są dopasowane do poziomu poznawczych dziecka. Wspierają jego rozwój, wyprzedzając niejako umiejętności maluchów. Zabawki stymulujące rozwój niemowlaka, czy rocznego dziecka mają inną formę niż te dla starszaków. Wszystkie gwarantują jednak świetnie spędzony czas. Nawet jeśli nasza pociecha jeszcze nie potrafi siedzieć, czy chodzić. Zabawki sensoryczne dla dzieci mają wpływ na rozwój:
- zmysłu dotyku;
- słuchu i rozpoznawania dźwięków;
- wzroku i rozpoznawania kolorów.
Sensoryczne zabawki stymulujące zmysł dotyku
Zabawki wpływające na zmysł dotyku towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Mają różnorodną fakturę. Często tworzone są z kombinowanych materiałów. Takie zabawki bywają gładkie, szorstkie, czy puchate. Mają wypustki, które wzbudzają naturalną ciekawość. Pozwalają także lepiej chwycić przedmiot. Są przeznaczone dla najmłodszych. Wśród tego rodzaju zabawek sensorycznych znajdują się grzechotki i pluszaki. Niemowlaki uwielbiają ponadto wszelkie gryzaki i kostki, także z kawałkami materiału. Idealne dla nich są miękkie zabawki z wszywanymi metkami o różnej fakturze. Starsze dzieci doskonale bawią się ciastoliną, plasteliną, czy też maskotkami-gniotkami. Dla nich stworzone są także książeczki sensoryczne i wszelkiego rodzaju układanki. Drewniane i miękkie klocki idealnie wpływają na rozwój zmysłu dotyku. Uczą łączenia elementów w różnorakie formy. Wszelkiego rodzaju sensoryczne piłki i piłeczki z wypustkami mają szeroką funkcjonalność. Na początku służą poznawaniu różnych struktur materiałów. Później zaś wywołują naturalny odruch kopania, czy rzucania. Doskonałe dla rozwoju dziecka są także tablice manipulacyjne. W dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju motoryki dziecka.
Zabawki stymulujące rozwój słuchu dziecka
Zabawki stymulujące słuch i rozwój dziecka towarzyszą im od pierwszych miesięcy życia. Rodzice często dokonują takich zakupów dla maluszków. Wszelkiego rodzaju grzechotki, czy mruczące przytulanki są uwielbiane przez najmłodszych. Zabawki stymulujące rozwój słuchu niemowlaka mają różne formy. Idealne są te szeleszczące i wydające ciche dźwięki. Wspaniale sprawdzają się tu misie-szumisie wydające uspokajający, biały szum. Starsze dzieci gustują w bardziej skomplikowanych zabawkach. Wraz z wiekiem rosną też wymagania co ich do funkcjonalności. Tu idealnie sprawdzają się zabawki sensoryczne imitujące przedmioty ze świata dorosłych. Dla chłopców są to wszelkiego rodzaju auta wydające dźwięki. Dziewczynki gustują w postaciach, które płaczą, śmieją się i reagują innymi dźwiękami. Każde dziecko rozwija swój słuch wszelkimi instrumentami muzycznymi. Na początku są to zestawy zaprogramowane krótkimi melodiami. Z wiekiem do portfolio zabawek dziecka wkraczają małe pianina, bębenki, dzwonki i tamburyny.
Zabawki stymulujące rozwój wzroku dziecka
Zabawki stymulujące rozwój wzroku u dziecka są niezwykle powszechne. Już od najmłodszych lat maluchy uczą się rozpoznawać kolory. W pierwszym etapie życia przedmioty takie przyciągają wzrok. Wywołują uśmiech, zwłaszcza jeśli bodźce wzrokowe łączą się z przyjemną w dotyku fakturą. To też pierwsze dźwiękowe zabawki. Do takich zalicza się wszelkie grzechotki i gryzaki. Wytwarzane w kontrastowych kolorach zwracają uwagę maluszków. Szybko stają się ulubionymi przedmiotami dostarczającymi pierwsze bodźce. To idealne zabawki stymulujące rozwój niemowlaka. Dziecko rozpoznaje wyraźne i nasycone kolory. Doskonale sprawdzają się też projektory rzucające w ciemności wzory na ścianę i sufit. Przyciągają uwagę i pomagają też zasnąć. Sensoryczne zabawki dla malucha zmieniają się z wiekiem. W kolejnych latach życia dzieci wymagają większej ich funkcjonalności. To już nie tylko podstawowe barwy. Oczy malucha rozwijają się przez kontrastowe książeczki. Idealne są też różnokolorowe, miękkie klocki. Wielką popularnością cieszą się wielobarwne bąbelki do przeciskania. Dużą frajdę sprawiają najmłodszym dopasowane do wieku sortery i piłeczki. Łączą one naukę kolorów z ćwiczeniem motoryki. Później do gry wkraczają układanki obrazkowe i puzzle. To idealne zabawki dla starszego malucha. Wśród nich warto wymienić te uczące literek i alfabetu.
Jak wybrać najlepsze zabawki dla malucha?
Zabawki sensoryczne dla niemowląt i starszych dzieci muszą być bezpieczne. Warto zwrócić uwagę na atesty dopuszczające je do obrotu. Najlepsze są te, które nie posiadają w składzie BPA. Certyfikaty gwarantują brak związków metali ciężkich. To niezwykle istotne dla zdrowia dzieci. Ważna jest też funkcjonalność zabawek. Tu warto obserwować malucha. Niektóre przedmioty będą wzbudzać w nim większą ciekawość. Inne zabawki będą cieszyć, lecz dziecko sięgać będzie po nie w ostateczności. To wyraźny sygnał i podpowiedź dla rodziców. Ważne jest, by maluszki nie bały się bawić. Zbyt głośne, czy krzykliwe w kolorystyce zabawki mogą je wystraszyć. Opiekunowie powinni też przemyśleć zakup pod kątem stymulacji różnych zmysłów. Niekiedy kilku na raz, lecz także pojedynczych. Warto zwrócić uwagę, jakie zabawki są interesujące dla malucha. Będzie to zauważalne. Dziecko będzie miało ulubione przedmioty, którymi będzie się chętnie bawić. Inne pójdą od razu w odstawkę. Warto nieco eksperymentować. To najprostszy sposób na urozmaicenie zabawy i odkrywanie nowych talentów.
Zabawki antyalergiczne i ekologiczne: dlaczego są ważne?
Zabawki antyalergiczne oraz zabawki ekologiczne to produkty, które są szczególnie ważne dla dzieci z alergiami, wrażliwą skórą czy też dla rodziców dbających o środowisko naturalne. Zabawki antyalergiczne są wykonane z materiałów hipoalergicznych, co minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Z kolei zabawki ekologiczne są produkowane z materiałów przyjaznych dla środowiska, takich jak drewno z certyfikowanych upraw czy bawełna organiczna. Przykładami takich zabawek mogą być drewniane puzzle, bawełniane lalki czy też gry wykonane z materiałów recyklingowych.